Portosystemic Shunt
Más néven: PSS, Congenital Portosystemic Shunt, Portocaval Shunt, Portoazygos Shunt
Röviden
A portosystemic shunt (PSS) is an abnormal blood vessel that bypasses the liver, allowing toxins to build up in the bloodstream and causing neurological, digestive, and urinary issues in dogs and cats.

TL;DR. Kóros ér kikerüli a májat; szűretlen toxinok → neurológiai, emésztő- és húgyúti jelek.
A sönt a toxinokban gazdag vért a májtól elvezeti.
Mi ez?
Portális vér a szisztémás keringésbe májáteresztés nélkül (veleszületett vagy szerzett). Hepatikus encephalopathia, növekedési elmaradás, urátkristályok.
Okok és kockázati tényezők
Veleszületett (kis fajták gyakran extrahepatikus; nagyok intrahepatikus). Szerzett portális hipertóniában.
Figyelendő jelek
- Neurológiai jelek (fő) étkezés után
- Növekedési elmaradás, hányás, hasmenés
- Polyuria/polydipsia, urátkristályok
- Hypersalivatio (macskák)

A fejnyomás gyakori neurológiai jel.
Diagnosztika
Epésavak, ammónia, Doppler UH, CT/angio; lab és vizelet.
"Portosystemic shunts (PSS) are abnormal vessels that divert blood from the abdominal viscera to the heart, bypassing the hepatic sinusoids..."

Az UH segít látni a kóros eret és a májat.
Kezelés
Diéta, laktulóz, bélantibiotikumok; sebészi csillapítás ha lehetséges.
Prognózis
Jó sikeres műtét után alkalmas veleszületetteknél; óvatos többszörös szerzetteknél.
Megelőzés
Ne tenyéssze az érintetteket; a korai diagnózis javítja az eredményt.
Mikor hívjon állatorvost
Késlekedő kölyök vagy étkezés utáni neuro jelek. Sürgős roham vagy stupor esetén.
Bizonyos fajtákra
Yorkie, máltai, shih tzu és toy; nagy fajták; macskák is.
Források
- Current Techniques in Small Animal Surgery, 5th Edition, p. 352
- Internal Medicine, 5th Edition, p. 587, 610
- Small Animal Critical Care Medicine, 2nd Edition, p. 765
My highlights & notes
Jelek és tünetek
Magasabb kockázatú fajták
Hogyan diagnosztizálják
- Ammonia tolerance test
- Angiography
- Computed tomography
- Exploratory laparotomy
- Fasting and 2-hour postprandial bile acids
- Magnetic resonance angiography
- Mesenteric portography
- Protein C activity
- Scintigraphy
- Ultrasonography
Kezelési megközelítések
A kezelést engedéllyel rendelkező állatorvosnak kell felírnia. A konkrét adagokat szándékosan nem mutatjuk.
Gyakori kérdések
What is Portosystemic Shunt?
A portosystemic shunt (PSS) is an abnormal blood vessel that bypasses the liver, allowing toxins to build up in the bloodstream and causing neurological, digestive, and urinary issues in dogs and cats.
What are the symptoms of Portosystemic Shunt?
Loss of appetite、Ataxia (wobbly, unsteady walking)、Behavioral changes、Low mood and dullness、Diarrhoea、Excessive drooling、Lethargy、Seizures
How is Portosystemic Shunt diagnosed?
Ammonia tolerance test、Angiography、Computed tomography、Exploratory laparotomy、Fasting and 2-hour postprandial bile acids、Magnetic resonance angiography
How is Portosystemic Shunt treated?
A kezelést engedéllyel rendelkező állatorvosnak kell felírnia. A konkrét adagokat szándékosan nem mutatjuk.
Források
- Current Techniques in Small Animal Surgery, 5th Edition (VetBooks.ir) · p. 352
- Internal Medicine 5th · p. 610
- Current Techniques in Small Animal Surgery, 5th Edition (VetBooks.ir) · p. 352
- Small Animal Critical Care Medicine, 2nd Edition (VetBooks.ir) · p. 765
- Internal Medicine 5th · p. 587
Ez a cikk általános tájékoztatás, nem helyettesíti az állatorvosi tanácsot. Ha a kedvenc beteg, forduljon állatorvoshoz.
Aggódik a kedvence miatt?
A Peqaboo AI segít a tünetek követésében, a laboreredmények megértésében és abban, mikor kell állatorvoshoz menni.
Peqaboo app letöltése